Tak jeszcze 1,5 miesiąca temu minister Szumowski kpił z osób chodzących w maseczkach

Od przyszłego czwartku (16 kwietnia) będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej – mówił dzisiaj minister zdrowia Szumowski. Są to jego zdaniem potrzebne środki ostrożności.

Co sądził na temat maseczek 26 lutego? – W ogóle nie pomagają – stwierdził w programie RMF FM. I wyglądał na rozbawionego faktem, że są ludzie, którzy w nich chodzą.

Szumowski wyraźnie też próbował sugerować, że koronawirus to podobne zagrożenie do grypy.

W tym samym programie przyznał się, że był na nartach we Włoszech, a jak wrócił, „w ogóle się nie przebadał”.

Nie wierzycie, że to, co piszę, to prawda? Jak słucham konferencji rządowych teraz, to ja w sumie tez przestaję wierzyć. Ale można zajrzeć do źródła na stronach RMF24.pl.

Nasi rządzący w ogóle szybko się uczą! Może jeszcze ktoś pamięta, jak mieliśmy być zieloną wyspą, wolną od koronawirusa. Po oficjalnym ogłoszeniu pierwszego przypadku, minister zdrowia Szumowski ogłosił, że spodziewa się jeszcze jednego lub dwóch. Za tydzień zaczął już mówić o tysiącach.

Teraz twierdzi, że gdyby nie działania rządu, byłoby „20, 30, 40 tysięcy chorych”.

Ale najszybciej uczy się premier Morawiecki! Być może nawet czasem cofa się w czasie, by zmienić bieg historii. 18 marca ogłosił, że do „zwiększonej liczby przypadków (…) rozpoczęliśmy przygotowania parę miesięcy temu”. Tymczasem jeszcze 2 lutego mówił, że „jesteśmy w Polsce bezpieczni”, a z 14 lutego jest stanowisko rządu, że żadne specjalne przepisy nie są potrzebne. 5 dni później ambasador Chin podziękował rządzącej partii za „przekazanie tysięcy maseczek do Chin”.

gov.pl

Czy taki był wtedy chytry plan? Zdobyć wdzięczność Chińczyków, chociaż nieuzasadnioną, bo przecież te maseczki „w ogóle nie pomagają”?

Taka wdzięczność mogłaby się przydać później w interesach. Interesy na koronawirusie chciała robić minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która dzisiaj została wicepremierem.

27 lutego, czyli dzień po tym, jak Szumowski śmiał się z osób chodzących w maseczkach, Emilewicz opowiadała w Poznaniu, że kryzys związany z koronawirusem może być szansą dla polskich przedsiębiorców. Było to już grubo ponad miesiąc po tym jak, wedle deklaracji Morawieckiego, rząd rozpoczął przygotowania do walki ze zwiększoną liczbą przypadków. I na ładnych parę dni przed wypowiedzią Szumowskiego, że spodziewa się jeszcze… 1-2 przypadków.

Dziękuję i życzę wszystkim dobranoc.

Cytaty z Morawieckiego znajdziecie tutaj:

Dodaj komentarz