Prezydent Duda proponuje kompromis. Farmaceuta będzie musiał sprzedać ci prezerwatywy, ale będzie mógł je przedziurawić

Sejm przegłosował ustawę, w myśl której farmaceuta będzie mógł odmówić klientowi sprzedaży środków antykoncepcyjnych, w tym prezerwatywy. Prezydent Andrzej Duda uważa, że to zbyt daleko idące rozwiązanie i proponuje kompromis.

– Dlatego prezydent zaproponuje własną ustawę, która będzie wyważonym kompromisem w tej sprawie – oświadczyła szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. – W myśl tej propozycji farmaceuta, który uważa zgodnie z nauką katolicką, że nie powinno się używać prezerwatyw, będzie musiał sprzedać prezerwatywę, ale będzie mógł ją przedziurawić – dodała.

Jak zapewnia, farmaceuta będzie miał obowiązek przedziurawić prezerwatywę w higienicznych warunkach. Szczegółowe reguły dziurawienia prezerwatyw ma określić rozporządzenie.


Wypowiedź szefowej Kancelarii Prezydenta i jego propozycja są zmyślone. Prawdą jest jednak, że Sejm przegłosował ustawę umożliwiającą farmaceutom odmowę sprzedania prezerwatywy. Ustawa trafi do Senatu. Ten zaproponuje poprawki, a Sejm je prawdopodobnie odrzuci i skieruje na biurko prezydenta.:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1977478,1,prezerwatywy-nie-sprzedam.read

PS: Ministerstwo zaprzecza i wtóruje mu stowarzyszenie aptekarzy, ale przepis pozostał, jaki pozostał, mimo zgłaszanych przez Lewicę wątpliwości:

https://mgr.farm/aktualnosci/farmaceuta-odmowi-sprzedazy-prezerwatywy-wiekszej-bzdury-dzis-nie-przeczytacie/

3 komentarze do “Prezydent Duda proponuje kompromis. Farmaceuta będzie musiał sprzedać ci prezerwatywy, ale będzie mógł je przedziurawić”

Dodaj komentarz